“Bacillus thuringiensis” : Tarımsal Zararlılarla Biyolojik Savaş

Bacillus thuringiensis:

Bacillus thuringiensis (Bt) genellikle biyolojik pestisit olarak kullanılan, Gram-pozitif, toprakta yaşayan bir bakteridir.

B. thuringiensis fakültatif, anaerob, toprak kaynaklı ve gram pozitif bir bakteridir. Bakteri sporulasyonu anında böcekler tarafından yenildiğinde toksik maddelere dönüşen protein yapıda kristaller oluşturmaktadır. Bu kristaller içerdikleri endotoksinler ile böceklerin mide çeperini oluşturan hücreleri tahrip ederek sindirimi engeller.

Endotoksin üreten protein yapıdaki kristal toksinlerin (Cry toxins) Lepidoptera (güveler ve kelebekler), Diptera (sinekler), Coleoptera (kınkanatlılar),  Hymenoptera (eşek arıları, arılar, karıncalar) ve  nematodlar üzerinde spesifik etkileri vardır.

Böcekler toksin kristallerini sindirdiklerinde alkali mide pH’sında aktif hale gelir ve barsak epitel hücrelerine bağlanarak barsak çeperlerinde porların açılmasına neden olur. Aynı zamanda dolaşıma geçerek septisemiye yol açar.  Beslenemeyen böcekler ve larvalar ergin hale geçemeden ölür.

Bu nedenle,  B. thuringiensis  böcekler üzerinde insektisit olarak kullanılabilecek Cry toxinlerinin eldesi ve de genetik olarak düzenlenmiş bitkilerin oluşturulması bakımından önemli kaynaklardır.

B. thuringiensis bakterisinin bu denli önemli olmasının sebebi, bakteriden fermantasyon yolu ile elde edilen toksik yapılar sadece hedeflenen organizma üzerinde etkili olmaktadır. Hedef dışı canlılar, evcil ve vahşi yaşam üzerinde ve diğer faydalı organizmalar üzerinde toksik etkiye neden olmaz. Hem zararlılar hem de faydalı böcekler dahil olmak üzere geniş bir tür yelpazesini hedef alan böcek öldürücülerin aksine , Bt dar bir böcek yelpazesine toksiktir.

Bu günümüzde gelişen tarımsal savaşta son derece önemli bir özelliktir. Bunun yanında doğadan elde edilmiş olan bu bakterinin insanlara bir etkisinin olmaması, uygulamadan sonra hasat için bekleme süresinin olmaması diğer önemli bir avantajdır.

Kimyasal maddelere karsi direnç gelişmiş popülasyonlarda kullanılabilir. Çevrede kolaylıkla parçalanabilir, bu nedenle periyodik olarak kullanımı uygundur.

Bacillus thuringiensis esaslı bioinsektisitler organik tarım ve entegre mücadele programları ile üretim yapılan tarımsal işletmeler için önemli bir çözüm seçeneğidir.

Bacillus thuringiensis esaslı bioinsektisitler böcek yumurtaların açılmasına çok yakın dönemde (karabaş döneminde) uygulanırsa maksimum etkiyi gösterir,

Bacillus thuringiensis esaslı bioinsektisitler havanın serin olduğu sabah erken saatlerde uygulanırsa kalıcılığı ve etkililiği maksimum seviyeye yükselmektedir,

Bu tipteki bioinsektisitler böcekleri hastalandırarak öldüren doğal ürünler olduğu için böceğin ölümü birkaç gün alabilmektedir. Ancak bu dönemde böcek hareketsizdir ve beslenmez,

Bu tipteki ilaçlar kullanılır iken ilaçlama suyunun asitliğine dikkat edilerek mümkün oldukça PH’sı 7 veya 7 den az sular tercih edilmelidir,

Bacillus thuringiensis’li biopestisitlerin avantajları;

Diğer ilaçlara göre etki şekli farklı olduğundan zararlılar üzerinde direnç oluşturmaz.

Uygulanması kolaydır. Her türlü yer aleti ile yerden ve uçak ile havadan püskürtülebilir.

Kalıntı problemi yoktur.Her zaman hatta hasat zamanı bile kullanılabilirler.

Toksik özelliklerinin uygunluğu nedeniyle kullanıcılar için hiçbir riski yoktur.

Arılara,kuşlara ve faydalı böceklere zararsızdır.

Bilhassa bal arılarının bulunduğu bölgelerde,arılara zehirsiz olduğu için emniyetle kullanılabilir.

İnsan ve çevre sağlığı bakımından en emin ilaçlar olup ev bahçelerinde de kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bacillus thuringiensis ürünü için bizimle iletişime geçebilirsiniz. info@bioverim.com / 0216 349 49 00

Bacillus thuringiensis ürünü için bizimle iletişime geçebilirsiniz.   info@bioverim.com / 0216349 49 00